pieniądze

Rachunek oszczędnościowy czy lokata bakowa?

Lokata bankowa jest w rzeczywistości zupełnie innym produktem niż rachunek oszczędnościowy, a mimo wszystko pytania na ich temat w kategoriach oszczędzania pieniędzy stale przybywa.

ROR został stworzony przede wszystkim z myślą o chwilowych nadwyżkach finansowych. W ciągu kilku ostatnich lat oferty banków w jego zakresie są stale poszerzane o nowe funkcjonalności, to podstawową funkcją rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego jest wysokie oprocentowanie. Zdarza się, że niektóre sięgają po podobne stopy jak konkurencyjne lokaty, to warto jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach w tej kwestii.

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy

Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego zależy często od kwoty jaką na nim przechowujemy i tak dla przykładu banki gwarantują atrakcyjne 5% netto w skali roku, ale dopiero jeśli znajdzie się na nim przynajmniej 100 tys. złotych. Gromadzenie takich środków w tym wypadku nie wydaje się zbyt optymalnym rozwiązaniem.
Pamiętaj także, że banki niekiedy naliczają oprocentowanie dopiero od nadwyżki od włożonych przez Ciebie pieniędzy. Zapoznawaj się zawsze z biuletynami informacyjnymi, ulotkami i regulaminami, ponieważ może się okazać, że reklama stopy jaką przed chwilą widziałeś w Internecie niewiele wspólnego z rzeczywistym przychodem netto.
Przyglądaj się sposobom kapitalizacji odsetek, chociaż niebawem zapis ten straci na znaczeniu, ponieważ Rząd zdecydował się objąć podatkiem Belki nawet najmniejsze kwoty jakie znajdują się na rachunku oszczędnościowym czy lokacie. Sprawdzaj promocyjne warunki, bo może się okazać, że atrakcyjne oprocentowanie dotyczy tylko nowych środków w banku lub też obejmuje np. tylko kilka miesięcy dla zdeponowanych funduszy, a z czasem wraca poniżej progu inflacji.
Zastanów się czy warto decydować się na zmienne oprocentowanie na rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowym. Godząc się na taką formę oszczędzania dajesz bankowi duże pole do manewrowania i płynnego obniżania (lub podwyższania) Twoich dochodów. Warto zainteresować się wszystkimi opłatami, które ma generować takie konto. Być może nieopłacalnym okaże się nawet krótkoterminowe zamrożenie gotówki, ponieważ kosz jego utrzymania i prowadzenia są wyższe niż docelowy poziom oprocentowania.
Mimo wszystko ROR gwarantuje Ci często dostęp do dodatkowych produktów i usług ze strony banku. Zainteresuj się wyrobieniem karty kredytowej lub debetowej, dzięki której będziesz mógł zmniejszyć wydatki na stacjach benzynowych lub podczas zakupów w popularnych, ogólnopolskich sieciach sklepowych. Wcześniej wspomniany rachunek to dobre wyjście dla osób, które nie chcą na stałe zamrażać swojej gotówki i chcą mieć otwartą możliwość jej podejmowania w dowolnym momencie. Nie spieszy Ci się? Może warto zainwestować swoją gotówkę w lokaty terminowe.

Lokaty terminowe

Lokaty terminowe są nieco łatwiejsze w analizie. Nie ma tutaj tak wielu elementów, na które wypada zwrócić uwagę. Do najważniejszych należą:

Sposób kapitalizacji, czyli okres naliczania odsetek od wkładu pieniężnego. Decydujesz się na lokatę 6 miesięczną? Zadbaj, aby odsetki były dopisywane do całej sumy co 30 dni, a nie na koniec. Dzięki temu efektywne oprocentowanie może być nieco wyższe niż w ofercie banku.
Zasady oprocentowania, tj. stałe lub zmienne. Na rynku znajdziesz wiele lokat ze zmiennym oprocentowaniem. W pierwszym okresie jest ono niskie, zazwyczaj na poziomie 1% i rośnie wprost proporcjonalnie do okresu trwania całej lokaty. Chociaż takie rozwiązanie względnie może wydawać się atrakcyjniejsze, w rzeczywistości jest często odwrotnie i przegrywa z oprocentowaniem stałym.
Zwracaj uwagę także na możliwość zerwania lokaty przed wcześniej zdeklarowanym czasem jej trwania. Wiele banków zażąda w takim przypadku zwrotu części odsetek lub zwróci Ci niepełny kapitał.
Zapytaj bank czy nie posiada jakichś promocyjnych produktów, które łączyłyby się z lokatą terminową. Czasami warto połączyć ją z chociażby z funduszami inwestycyjnymi i chociaż nie mamy wówczas gwarancji na stałe oprocentowanie, to często taka opcja zapewnia lepsze zyski na koniec.